Markalaşmanın ilk adımı

markalaşmaya-giriş

Markalaşmanın ilk adımı ne olmalıdır? Muhtemelen markalaşma terimini birçok kez duyuyorsunuz. Peki tam olarak karşılığı nedir?

Markalaşmayı bir kaç kelime ile şirketiniz ve ürünlerinin oluşturduğu izlenim, değerler ve görselliğini tanımlayan öğeler olarak düşünebiliriz. Simgesel düşündüğünüzde eski veya yeni aklınıza gelecek ilk markalar ve sizde bıraktığı izlenim Nokia’nın sloganı, Apple’ın logosu olabilir. Çağrışım yapan görsel ya da sesler daima kendini hatırlatır. Duyduğunuzda ya da gördüğünüzde bu markaları daima bilir ve markanın temsil ettiği değer, hizmet ve ürünleri hatırlarsınız.

markalaşmaya-giriş

Markalaşmaya Giriş

Marka projeleri üzerinde çalışırken, markalaşmanın gereklilikleri arasında yadsınamaz öğeler bulunmaktadır. Bu öğeler arasında markanın hedef kitlesi, markanın hatırlanabilirliği, markanın tutarlılığı sayılabilir. Şirket imajı, bir ürün üzerinde markalaşma çalışmaları yapılırken bu 3 öğenin daima dikkate alınması gerekir.

Markanızın hedef kitlesini belirleyin!

Oluşturmayı planladığınız marka projesi ile “kimi kazanmak” istediğinizi kendinize sorun! Kazanmak istediğiniz kitle markanızın hedef kitlesi olarak markayı oluşturmak için gerekli diğer öğeler üzerinde etkili olacak ve markanın kimliğini belirleyecektir. Markanın hedef kitlesi belirlenirken doğru kararlar almak önemlidir. Bu noktada bir ev tekstil ürününe ilgi duyan potansiyel bir müşteri, bir hazır giyim ürününe ilgi duyan bir müşteriden farklı bir marka bilincine sahip olacaktır. Dolayısı ile her ikiside tekstil sektörünün ürünü olsa dahi ihtiyaçlar burada ön plana çıkacak hedef kitlenin tercihini etkileyecektir. Burada markanın hedef kitlesinin tanılanmasında etkili olacak onlarca faktör olduğunu söyleyebiliriz. Markanın hedef kitlesini belirlerken demografik bilgiler, ihtiyaçlar, coğrafik konum, estetik ve benzeri kavramlardan daha fazlası gerekir.

Her şey etki eder!

Markanızın tutarlı bir duruş sergilemesi önemlidir. Oluşturulan marka kimliğinin, yine markanın tanıtım çalışmalarının bir parçası olan katalog, sosyal medya hesapları, promosyon ürünleri gibi benzer ve farklı alanlarda uyum içinde görüntülenmesi tutarlı bir duruş sergilemesini destekler. Marka adına yapılacak çalışmalarda atılacak her adım bütün bir konseptin parçası olarak birbirine uyarlanmış ve uyumluluk sergilemelidir. Marka için hazırlanmış bir tanıtım kataloğunda yer alan tanıtım metinlerinin verdiği mesaj aynı markanın internet sitesi, sosyal medya hesapları gibi markanın kendini gösterdiği diğer mecralarda farklılık ifade ederse markanın oluşturacağı “tutarlılık” izlenimi yerini “çelişki” ve “olumsuz izlenim” gibi kavramlara bırakır. Ki bu da bir marka için hazırlık aşamasında ya da başlangıç noktasında tecrübe edilmek istenen son şeydir.

Hatırlanabilirlik önemlidir!

Farklılık, özgünlük, farkındalık oluşturabilmek bir marka için her zaman talep gören fakat mümkün kılınabildiği ölçüde markaya başarı getiren ve markanın hatırlanabilirliğine etki eden ifadelerdir. Ayrıca marka için rekabetin çokça söz konusu olduğu alanlarda bu hatırlanabilirliğe sahip olabilmek ciddi hesaplar gerektiren risklerdir. Bu noktada markayı tüketicinin gözünden görmek ve hedef kitlenin beklentileri doğrultusunda markaya özgünlük kazandırmak ya da hedef kitlenin zihninde vurucu bir giriş yapmak için çarpıcı bir giriş yapmak; bahsedildiği gibi hesaplanması gereken bir risk olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir