Marka tutarlılığı ve marka değeri

marka-degeri-ve-tutarlılık
marka-degeri

marka-degeri-ve-tutarlılık

Marka kimliği ve marka tutarlılığı birbirinin gölgesi olan iki kavramdır. Marka kimliğini oluşturan öğelerin karşılığını bulduğu noktada oluşturduğu marka imajının beklentileri karşılayabilmesi markanın tutarlılığı ile doğru orantılıdır.

Markanın tutarlılığının beklentileri karşılaması aynı zamanda sonraki süreçte marka değerinin belirlenmesinde etkili olacaktır. Dolayısı ile marka tutarlılığının önemi üzerinde durmak, projelendireceğiniz marka için büyük değer taşıyacaktır. Çünkü markanın değeri zaman içinde insanlarda bırakılan izlenimlere bağlıdır. Tutarlı hareketten mahrum kalan marka, doğru oluşturulmamış ya da eksik oluşturularak güven kaybına uğrar.

Başarısız olan marka girişimlerine bakıldığında marka yöneticilerinin asıl değerlerini unutup farklı noktalara yöneldiğini görülüyor. Marka pazarlaması konusunda, marka tutarlılığı ve markanın hedefleri doğrultusunda yol almak önemli bir kriterdir. Marka değerinin hesaplanması ile tutarlı markanın getirisi tutarsız bir marka stratejisiyle ne kaybettiği ile belirlenmiş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir