Marka oluşturmak için 7 temel adım

markalar

Marka oluşturmak, başarılı ve beklentileri karşılamaya yönelik marka projeleri her zaman için atılacak ilk adım ve sonrasında yaşanacak süreçler her zaman için zorlu olmuştur. Bununla birlikte birçok soruyu da beraberinde getirmiştir. “Marka nasıl olmalıdır?” “İyi bir marka profili ne kadar sürede hayata geçirilebilir?” “Marka imajının insanlar üzerindeki etkisi ne olmalıdır?” “Markanın hedef kitlesi ile uyumu ne anlam taşımaktadır?”

marka

marka-planlama

Markanın renkleri, logosu, sloganı, kitlesi, markanın adı altında satışı yapılacak ürün ve daha yazılacak onlarca soru ile beraber bu sorular arasındaki ilişki aklınıza gelen ilk maddeler oluyor.

İster bir iş fikriniz olsun, isterseniz de hazır bir işletme ya da marka projesi altında çeşitli çalışmalar yapın, çalışmalarınız için güçlü bir kimlik oluşturmak ve iz bırakmak istiyorsanız atacağınız adımlar dikkat etmeniz gereken kaçınılmaz bir durumdur!

Marka nedir?

Kendinize, “marka nedir” diye sorduğunuzda ya da zihninizde oluşan profil sadece piyasadaki benzerlerinizden ayıran ve farklılaştıran dikkat çekici bir isim ve logo değildir.

“Marka, insanların sizin hakkınızda zihinlerinde sahip olduğu izlenimdir- sizin kontrol altına alabildiğiniz ve alamadığınız izlenimlerdir.”

Basitçe düşünüldüğünde her bir insanı dahi marka olarak hayal edebilirsiniz. Her insanın bir ismi, yüzü, tarzı, iletişim şekli ve dahası vardır. Bununla beraber insanların sahip olduğu tüm bu özelliklerle oluşturduğu izlenime marka diyebilirsiniz.

Benzer şekilde firmaların da bir ismi, ürünü, logosu, rengi, yazı fontu, dili ve onları “o” yapan, ulaşmaya çalıştıkları bir konum var.

Bir markayı oluşturmak için gerekli adımlar üzerine çalıştığınızda başlıca 7 temel adım sayabiliriz:

1- Markanın ismine karar verin.

2- Marka logonuzu tasarlayın.

3- Markanın görünümüne karar verin.

4- Markanın sloganına karar verin.

5- Marka odağı ve profilini oluşturun.

6- Markanın hedef kitlesi ve piyasadaki rakipleri üzerine araştırmalar yapın.

7- Markalaşma çalışmalarına başlayın ve çalışmalarınızda her zaman büyüme hedefleyin.

Markanızı oluştururken yukarıdaki 7 adımdan bazılarının üzerinde birkaç defa durmanız, bazen ise geri dönmeniz gerekebilir. Markanızın kimliğini oluştururken her açıdan düşünmeniz oldukça önemlidir. Bu noktada önemli konulardan biri de markanın tutarlılığıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir